Sambata am vazut la Garantat 100% un interviu cu Mihai Barbu , un tip din Romanica ce a facut un fel de tur al Mongoliei pe motor.Interviul mi s-a parut interesant si tipul tare ok.Bine, imi spusese Haretina de el dar mi s-a parut neinteresant desi ar fi trebuit sa arunc un ochi pe blogul lui ca doar e singurul blog pe care-l citeste ea.Azi i-am vizitat si eu blogul.E tare misto si fotografiile sunt mirifice, superbe..etc. Aici e adresa.
Un mic pasaj pentru a trezi interesul :
"Ce-am invatat? Pai… am invatat cate ceva. Am invatat ca orice vis pe lumea asta poate prinde viata, orice, si nu depinde decat de mine, ca lumea toata e la degetul meu mic. Nu e nicio mare smecherie, vorba de duh sau citat din clasici. Am invatat ca trebuie sa tii cu dintii de drumul tau si sa stii ca in locurile in care esti s-ar putea sa nu mai ajungi niciodata si in acelasi timp, cand esti prea obosit sau iti e prea frig, foame sau frica si n-ai mai vrea sa mergi inainte, sa stii sa zici “si ce daca nu mai ajung aici?”. Ca oricati bani, oricati sponsori, oricate camere de filmat, oricate masini de asistenta, oricate camere de hotel de cinci stele, oricati oameni care te vorbesc de rau sau de bine, oricate ai avea din toate astea, in saua motocicletei nu te mai ai decat pe tine. Ca doi e un numar mult mai mare decat unu. Ca niciodata nu e prea devreme dar ca maine e deja prea tarziu. Ca desi nu pare, oamenii buni sunt mult mai multi decat aia rai pe pamantul asta. Ca exista un echilibru al lucrurilor, ca nu poate fi doar rau sau doar bine. Ca nu exista problema fara solutie. Si inca ceva. O lectie simpla, dar invatata greu. Am invatat ca, la urma urmei, nu esti niciodata singur.
Tot ce-i in urma e doar o parte. Sunt anumite lucruri despre care nu se poate vorbi. E voie, dar nu sunt cuvinte. Se poate doar afla, dar e destul de lunga calea pana la ele. Amicul Marco Polo, cu al carui drum m-am intersectat de cateva ori, pe cand era pe patul de moarte, inconjurat de sceptici care-i ziceau “Hai ma, n-o mai da cotita si recunoaste macar acum ca tot ce-ai zis e fantezie” le-a zis asa: “n-am spus nici macar jumatate din ce-am vazut”. Despre jumatatea cealalta (nu) vorbesc si eu."
Mai urmarisem ceva asemanator pe Viasat Explorer ,parca, si era cu Ewan McGregor si Charley Boorman .Mi s-a parut foarte tare, frate!!Nu mai spun ca m-am indragostit iremediabil de Ewan...dar ramane secret ;)
Oricum sunt mandra si de romanul nostru.Bravo lui!!!
𝐃𝐨𝐮𝐚̆ 𝐨𝐩𝐞𝐫𝐞 𝐧𝐨𝐢
Acum 2 luni

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu