sâmbătă, 5 decembrie 2009

In noaptea asta vine Mos Nicolae???

Nu-mi vine sa cred.....chiar uitasem ca vine Mosul (Nicolae) in noaptea asta.Cap-de-creta ce sunt!!La mine a ajuns mai devreme..sa zicem.Faptul ca ma simt mai bine nu putea fi un cadou mai potrivit.Oricum o sa-mi pun adidasii (sunt mai usor de curatat decat ghetele) si sa vedem ce-mi aduce Mosul.N-o sa-mi aduca o nuia ca nu merit..Eu am fost nu cuminte ci fooooaaaaaaarte cuminte;))


Mai vine?


Imi pun bocancii , mari, sfios la usa,
De-o fi sa vina iar Mos Nicolae
Sa nu-mi mai puna-n ei numai cenusa,
In loc de lanuri, numai clai de paie.

De bate-n toiul noptii, sa-i deschizi,
Sa nu creada ca-s plecat de-acasa,
Cand fara somn stau ochii mei lucizi
Si langa el Morfeu nu ma mai lasa.

Si, totusi, daca-i fur un strop de somn
C-un cantec vechi de leagan la ureche
Prin el se-ntoarce freamatul enorm
Care m-a smuls intreg din vremea veche.

Si daca Sfantu-ar vrea, cu mana ta,
Sa-mi puna in bocancii mari zapada,
Eu dimineata tot voi cauta
Sa vad ce nimeni n-ar putea sa vada

Daca esti tu, ori numai umbra ta....
Ion Brad, 2008

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu