sâmbătă, 6 martie 2010

Interesant...

"Duduile care bat din botina", un articol scris de Alice Nastase.Eu am postat partea din articol in care ma regasesc .Articolul complet aici

"Le cunosc. Le recunosc. Si ma recunosc, deja, pe mine, in preajma lor. Primul meu impuls este, intotdeauna, admirativ. De fiecare data incep prin a le invidia. Ma copleseste forta lor de convingere. Ma uluieste arta lor desavarsita de-a te face sa te simti ca un gandac de colorado cand esti langa ele. Ma sidereaza maiestria lor prin care ii preschimba pe toti ceilalti din oameni liberi, in datornici pe viata.

As fi vrut sa fiu si eu asemenea lor. Sa am o viata pufoasa in care sa ma distrez reprosandu-le alor mei cate am facut ca sa-i fac pe ei oameni. Sa dorm mult si sa visez vise mici, care sa nu-mi zgaltaie echilibrul. Vise pe care cei din jur sa se repeada, ca dresati, sa mi le indeplineasca. Pentru ca merit.

Poate ca gresesc. Poate ca ar trebui sa invat, la randu-mi, sa bat mai des din botina. Poate ca ar trebui sa suspin mai rar. Dar eu traiesc ca si cum nimic nu mi s-ar cuveni, ca si cum ar trebui sa lupt nebuneste pentru toate. Ca si cum fiecare gest de bunavointa al celor din jur ar fi un mare miracol, pe care sa il pretuiesc profund. Ca si cum nu as merita dragostea, lumina, speranta. Ca si cum as fi cel mai simplu om de pe pamant, iar viata imi este un dar pentru care sa multumesc, iar si iar."

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu