
Nu imi vine sa cred ca mi-a placut Coelho....mai am vreo 50 de pag si termin "Unsprezece minute"....SUPERBA carte...
Acum cativa ani o prietena mi-a recomandat "Veronika se hotaraste sa moara"...subiectul mi s-a parut interesant....o fata de 24 de ani ,aparent fericita, e de parere ca viata ei nu are sens si hotarasete sa moara....inghite un tub de pastile si in loc sa se "trezeasca" pe lumea cealalta se trezeste "la nebuni" si dupa aceasta primeste vestea ca o sa moara in cateva zile."Interesant" am zis eu si m-am apucat de citit...numai ca....aceasta carte nu era potrivita pentru varsta pe care o aveam si nu am inteles mare lucru din ea...ba chiar m-a dezamagit rau...in asa hal incat autorul mi s-a parut "varza".Prietena mea pe atunci avea varsta pe care o am eu acum...era normal sa inteleaga ceva pe cand eu la cat de superficiala si prostuta eram atunci era de asteptat sa nu inteleg nimic.
Acum cateva saptamani o pustoaica imi trimite o "carte virtuala" ...Paulo Coelho -Unsprezece minute...Cand am vazut autorul...am strambat asa din nas...am acceptat-o din politete....numai ca saptamana trecuta de plictiseala am zis "wtf...sa vad ce-i de capul cartii asteia".Nu regret ca am inceput sa o citesc...ABSOLUT SUPERBA,INCERDIBILA.....imi place la nebunie...sunt niste pasaje in carte....no comment.Am hotarat sa pun in fiecare zi cate un pasaj....pe blog.
O sa ma apuc sa recitesc "Veronika se hotaraste sa moara" sunt sigura ca o voi intelege de data asta...Pana atunci am de terminat "Unsprezece minute"...sper ca sfarsitul sa nu ma dezamageasca...:D
Iata primul pasaj din jurnalul Mariei "eroina":
"Cînd ne întîlnim cu cineva şi ne îndrăgostim, avem impresia că întreg universul este de acord; azi am văzut că aşa ceva s-a petrecut cu apusul de soare. Cu toate acestea, dacă ceva e greşit, nimic nu rămîne! Nici stîrcii, nici muzica din depărtare, nici savoarea buzelor lui. Cum de poate dispărea atît de repede frumuseţea care se afla acolo acum cîteva minute?
Viaţa este foarte rapidă; îi face pe oameni să treacă de la cer la infern în cîteva secunde. "
Adela Popescu - Mai ramai
Asculta mai multe audio Muzica

Trebuie sa o citesc si eu. Nu stiu de ce nu m-a atras pana acum Paulo Coelho :D
RăspundețiȘtergereDa...e o carte care merita citita....asta e cartea pe care ti-as recomanda-o in starea in care esti acum;)...e perfecta...o sa te faca sa vezi lucrurile altfel...nu e o carte care mi-a schimbat viata....mi-a schimbat doar starea de spirit...m-a facut sa trec de la revolta la romantism;)
RăspundețiȘtergere