sâmbătă, 6 februarie 2010

Despre omul frumos...



Acum ceva timp mi-a imprumutat Arabela o serie de carti...eram eu tare plictisita si nu aveam ce sa mai citesc.Dintre acele carti nu am citit decat "De veghe in lanul de secara" si mi-am mai oprit 2 carti de Dan Puric, pe care vreau sa le citesc in drum spre spital/ scoala.M-am apucat de ultima lui carte "Despre omul frumos".Tare interesanta.Imi place la nebunie si de omul asta.E atat de inteligent si stie atat de multa istorie...foarte misto.Intamplator i-am vazut la tv si un spectacol in care isi prezenta cartea.Mi-a placut la nebunie...am retinut si un banc de acolo ;)).Cartea imi place mult si-mi vine greu s-o las din mana.Dar e chestia aia ca vrei sa citesti cat mai putin ca sa n-o termini prea curand :D
Unul dintre pasajele ce mi-a placut mult :
"Se spune că omul când stă să moară, Dumnezeu îi trimite Îngerul Morţii, un înger care are pe aripi mulţi ochi. Dacă, în Mila Sa, Dumnezeu decide să-i lase omului viaţa, îşi cheamă îngerul înapoi. Acesta nu pleacă însă înainte de a lua un ochi de pe aripa lui şi de a-l pune muribundului. Readus la viaţă, omul vede toate lucrurile altfel."

Mi-as dori ca intr-o zi sa vad , live, un specatacol de-al lui.Il admir mult pe acest om.E unul dintre putinii romani ce iubesc aceasta tara si mi-ar placea ca si Andrei sa citeasca vreo carte de-a lui, de fapt ceea ce-mi doresc e ca el sa-si schimbe parerea despre Romania si despre noi , romanii.
Ma enerva teribil cand ii vedeam la sts cuvinte urate despre romani si Romania."Prietene, asta e tara in care traim si fie ca vrei sau nu tot roman esti, chiar daca la sts tu scrii tot felul de chestii urate ...Nu-ti convine, ia cara-te din Romania!!"...Asta i-as fii zis atunci.Dar consider ca fiece persoana are dreptul la o parere si n-are rost sa ma contrazic cu cineva.In general evit discutiile in contradictoriu din aceasta cauza.

Un comentariu:

  1. respect pentru acest om, i-am citit aceata carte dar nu prea mi-a placut atunci cand a inceput sa-si canonizeze sfintii, sfintele moaste, sfintul augustin... nu exista sfinti:)

    RăspundețiȘtergere