duminică, 17 octombrie 2010

Nivelul echilibrului meu

Punctajul obtinut de tine indica un nivel al echilibrului care poate fi mult imbunatatit!

In cea mai mare parte a timpului faci fata stresului intr-o maniera adecvata, constructiva. Primesti situatiile care apar in viata ta asa cum sunt, cautand sa le valorifici, sa iei ceva din fiecare. Ai multe resurse cu care te poti descurca in contexte dificile - umor, incredere in sine, oameni dragi in apropiere.

Atentie la momentele in care iti pierzi calmul! Te pot afecta mult si ii pot afecta si pe cei din jurul tau. Scorul tau arata ca e posibil sa te "aprinzi" usor, sa te pripesti si sa actionezi necumpatat. Dupa o astfel de "iesire" unele lucruri pot fi reparate, altele nu, asa ca fii cu bagare de seama la imboldurile tale. Filtreaza-le si lasa-le sa se exprime in actiuni doar pe acelea care sunt constructive. Pune-te in postura celuilalt(e) mai des pentru a-ti da seama ce simte, cum primeste reactiile tale. Cauta sa afli despre asertivitate si sa o exersezi, pentru a-ti putea exprima nemultumirea fara sa produci pagube.

Scorul tau indica o stare de neliniste, de ingrijorare care te poate perturba. E posibil sa iti limiteze activitatile si sa nu-ti permita sa-ti valorifici darurile, resursele. Faptul ca iti faci griji adesea consuma multa energie pe care o poti utiliza pentru alte lucruri din viata ta. Ca sa limitezi aceste pierderi si sa iti protejezi sanatatea, uita-te cu atentie la ce tine de tine intr-o situatie ingrijoratoare si actioneaza, fa-ti partea. Ceea ce nu tine de tine oricum isi va urma cursul, asa ca respecta asta si invata sa "mergi pe val". Unele lucruri pot fi schimbate si pentru asta actionam, altele nu (sau nu prin vointa noastra) si pe acestea le insotim, mizand pe faptul ca avem tot ceea ce ne trebuie pentru a ne descurca in fiecare moment.

Perspectiva ta nu e foarte optimista in acest moment. Ceva parca lipseste pen tru a fi multumit(a) de ceea ce esti, de ceea ce faci, de ceea ce ai. Sunt atatea lucruri bune care pot trece pe langa tine fara ca tu sa le vezi sau fara sa le consideri o sursa de bucurie. Aminteste-ti ca perioadele din viata sunt exact ca in natura - dupa iarna, vine primavara, dupa noapte zi, dupa rece, cald si nici macar nu se poate spune ca e una mai buna decat alta, toate isi au rostul lor. Poate ca ar fi de folos sa discuti cu un specialist pentru a re-descoperi gustul bucuriei.

Abilitatile tale relationale si de comunicare fac parte din resursele pe care poti miza. Esti o persoana placuta, deschisa si in mare masura capabila sa lase un spatiu si pentru celalalt intr-o relatie. Acceptarea, respectul si toleranta te ajuta mult in diverse situatii sociale si pot fi remarcate si apreciate de cei din jurul tau.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu