vineri, 24 septembrie 2010

De pe un nor...


Cum stau eu de doua zile singura pe norul meu, am avut timp sa ma uit si la ceilalti si sa vad ce se intampla in ograda lor.Cu "ajutorul" lor am inteles niste lucruri si mi-am fixat niste idei, si anume:

- Sa nu ofer mai mult decat primesc;

- Dragoste cu sila nu se poate;

- E mai bine sa sufere celalalt decat eu;

- E mai demn ca atunci cand sufar sa stie doar o persoana sau doua;

- Uneori timpul chiar rezolva unele probleme;

- Nimeni nu ma poate ajuta in afara de mine;

- Sa nu incetez sa zambesc si sa visez, mai ales cand mi-e foarte greu.


Mi-am ridicat un zid intre mine si ceilalti, dar am lasat si o usa pe unde va intra cine vreau eu.As fi continuat cu suferinta daca nu faceam asta.


Mi-a intrat in cap ideea de a-mi face un tatuaj, inainte mi-as fi facut niste STELUte dar m-am razgandit.Inca sunt in cautarea tatuajului perfect (pentru mine).Si cum ma uitam eu pe net am gasit un tatuaj cu un mesaj foarte misto , si anume: " What you give is what you get".Asta va fi un fel de motto pentru mine de acum inainte :D

5 comentarii:

  1. Cand o sa iubesti ..la inceput o sa astepti sa ti se dea si tie ceva in schimbul sentimentelor dar iubirea adevarata e cand iubesti si nu astepti nimic in schimb.
    Sa sufere celalalt decat tu...cand mi se spunea "rabdare,rabdare ca roata o sa se intoarca" ..ai grija.
    Greul te face sa numai visezi si sa te trezesti la realitate..cateodata.
    ai grija de tine pisi:*

    RăspundețiȘtergere
  2. Nu concep asa ceva, sa iubesti si sa nu astepti nimic in schimb.
    Am auzit si eu ca se intoarce roata, la mine nu s-a intors niciodata asa ca eu nu cred in asta.
    Sunt de acord cu ultima chestie :*

    RăspundețiȘtergere
  3. Cred ca gresesti putin.. sper sa iti schimbi ideile in timp...
    Daca nu oferi mai mult decat primesti, nu castigi nimic, nu ai nici o multumire.
    Sunt de acord ca dragostea cu sila nu se poate.
    La punctul 3 observ o gandire egoista.(ma scuzi, sunt directa de obicei)
    Timpul nu rezolva problemele.. problemele nerezolvate revin sub o forma sau alta in prezent, la un moment dat..cicatrici..
    Nu sunt de acord ca nimeni nu te poate ajuta in afara de tine insati. Omul e dependent de divinitate.

    p.s. ai grija cu tatuajele, ca o data facute.. mai tarziu daca vrei sa ti-l dai jos.. mai fa research..

    RăspundețiȘtergere
  4. Hmmm...Eu am oferit mult si n-am castigat nimic, poate vreo dezamagire in majoritatea cazurilor.Dar asta nu e cine stie ce "castig".Si m-am gandit eu ca ar fi mai precaut din partea mea sa nu ofer mai mult decat primesc, m-ar scuti de ceva suferinte.
    La pct 3 am fost egoista.Am ramas la aceeasi parere.Dar e in firea noastra sa fim egoisti, numai ca unii se ascund bine :D
    Chestia e ca am decis sa gandesc asa din precautie.La momentul respectiv eram , nush, suparata pe lume.Intre timp m-am mai linistit ;)

    Tatuajul pe care mi-l voi face va fi special...Va fi o complertare a ce sunt eu.Fara el as fi "goala".Nush daca intelegi ce aberez eu...:D

    RăspundețiȘtergere
  5. Da, inteleg pt ca am terminat psihologia:)
    Si de aceea nu te-as sfatui sa iti faci un tatuaj.. am discutat la psiho si despre oamenii care isi fac piercieng, tatuaje..
    Inteleg ca simti un gol, dar nu cred ca tatuajul ti-l va umple.
    & da, sunt de acord ca fiecare este egoist in felul lui - good point

    RăspundețiȘtergere