sâmbătă, 24 ianuarie 2009

Adrian Paunescu - Oratie


Astfel dupa tine se încheie toate.

Trag oblonul negru la fereastra mea.

Nu mai vreau deceptii, vreau singuratate,

Nu mai vreau iubire, voi abandona.


Avusesem dreptul si eu, ca oricare,

La o nebunie, la un ultim glont

Ultima speranta, ultima-ncercare

Dar în magazie era doar gablonz.


Nu-i nici o problema, toate-s foarte bune.

Te-am iubit desigur, cum mi-ar sta sa neg…

Si cu pasiune, si cu voluptate

Si credeam în tine, vrednic si întreg.


Hai, întinde mâna pentru despartire

Schimba-ti telefonul, ca si eu mi-l schimb

Salutari miresei, salutari la mire,

Poate se rezolva toate între timp.


Întra în multime, nimeni n-o sa stie

Doua, trei persone care ne-au ascuns,

Eu voi tine minte scurta nebunie

Si-ntrebarea noastra fara de raspuns.


Firea ta ciudata n-o voi regasi-o

Nici n-ar fi nevoie, tu ramâi un mit.

Nunta fericita, te-am iubit, adio,

Nu întoarce capul, pleaca, te-am iubit!


Vezi ca se confirma bârfa despre mine:

Te-am lasat deodata crud si nefiresc

Totusi tine minte, tine bine minte

Te salvez de mine fiindca te iubesc.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu